"Ukraynada tammiqyaslı münaqişə ilə bağlı beynəlxalq dialoq yeni mərhələyə qədəm qoyduğu bir vaxtda biz həm də Ukraynanın ərazi bütövlüyünü və bütövlükdə Avropanı mərdliklə müdafiəsində ona necə dəstək olacağımızı düşünməliyik".
HİT.az xəbər verir ki, bunu "Politco"da Kral Birləşmiş Xidmətlər İnstitutunun (RUSI) Maliyyə və Təhlükəsizlik Mərkəzinin direktoru Tom Kitinq və RUSI Avropada Maliyyə və Təhlükəsizlik Mərkəzinin rəhbəri Kinq Redlovska yazıb.
"Burada həll edilməli olan çoxlu aktual məsələlər var - bəziləri realdır, bəziləri isə yalnız Aİ və onun bürokratiyasının edə biləcəyi şəkildə icad və uydurmadır. Əsas odur ki, Rusiya Mərkəzi Bankının aslan payı avro ilə ifadə olunan və müvafiq olaraq Aİ-də qeydiyyatdan keçmiş banklarda saxlanılan immobilizasiya olunmuş aktivləri ilə nə etmək lazımdır. İndiyədək Avropanın siyasi və maliyyə liderləri bu Qordi düyününün kəsilməsini gecikdirmək üçün sonsuz bəhanələr tapıblar. Lakin biz danışıqlara başlayarkən, daha çox gecikmələr və tərəddüdlər fəlakət təhlükəsi yaradır", deyə qeyd edilib.
Müəlliflər bildirir ki, bütün bu problemləri həll edən sadə bir həll yolu var:
"İyul ayında Rusiya Mərkəzi Bankının aktivlərinin dondurularaq Kremlin əlinə qaytarılması riskindən qaçmaq üçün Avropa əks tədbirlər arqumentindən istifadə etməli və aktivləri Moskvanın nəzarətindən çıxarmalıdır. Bu, onların Aİ rəhbərliyinin nəzarəti altında Belçikada yaradılmış yeni struktura ötürülməsi və aktivlərin qanuni mülkiyyətinin Ukraynanın xeyrinə olan etimata verilməsi ilə edilə bilər. Qeyd etmək vacibdir ki, aktivlər Ukraynaya verilməyəcək, lakin onun müdafiə təchizatını və davamlı maliyyə ehtiyaclarını dəstəkləmək üçün sabit annuitet gəliri əldə etmək üçün istifadə olunacaq. Hazırda Ukraynanın bu qədər böyük məbləğdə pulu bir anda mənimsəmək imkanı yoxdur, lakin onun etibarlı və davamlı gəlirə ehtiyacı var. Bu o deməkdir ki, əks tədbirlər arqumentində geri dönmə tələbi təmin ediləcək, çünki aktivlərin Rusiyanın mülkiyyətinə qaytarılması ehtimalı qalacaq. Bundan başqa, mexanizm Brüsseldə olsaydı, Belçikanın vergi gəlirləri də qorunardı".
Onların fikrincə, Rusiya Mərkəzi Bankının 2022-ci ilin fevral ayında mövcud olan aktivlərinin böyük əksəriyyəti vaxtı keçmiş və çox aşağı faiz dərəcələri ödəyən nəhəng pul yığınını təmsil edən istiqrazlar idi. Yeni mexanizmə köçürüldükdən sonra bu aktivlər aktiv şəkildə idarə oluna, əhəmiyyətli dərəcədə yüksək gəlir əldə edə və Ukraynanı dəstəkləmək üçün annuitet pul axını təmin edə, Ukraynanı ayaqda saxlamaq üçün Qərb müttəfiqlərinin azalan vergi ödəyicilərinin vəsaitlərini qazmağa ehtiyacını azalda bilər:
"Və atəşkəs və sülh sazişinə ümidlər tədricən artdıqca, bu aktivlər İkinci Dünya Müharibəsindən sonra ölkənin yenidən qurulmasını maliyyələşdirmək üçün yaradılmış Almaniyanın Kreditanstalt für Wiederaufbau bankına bənzər Ukraynanın Yenidənqurulması Bankının yaradılması üçün əsas təşkil edə bilər".