İqlim Dəyişikliyi üzrə Avropa Elmi Məşvərət Şurasının (ESABCC) üzvü Martin van Aalst təşkilatın hesabatında bildirib ki, Avropa ölkələri 3°C fəlakətli qlobal istiləşməyə hazırlaşmalıdırlar.
HİT.az xəbər verir ki, bu barədə "The Guardian" məlumat verib.
Alimin sözlərinə görə, Avropa qitəsi artıq qlobal istiləşməyə qeyri-kafi hazırlığının əvəzini ödəyir, lakin daha isti gələcəyə uyğunlaşmaq qismən sağlam düşüncə və asanlıqla əldə edilə bilən bir məqsəddir:
"Qlobal istiləşməyə hazırlıq çətin bir işdir, eyni zamanda olduqca mümkündür. Bu, raket elmi deyil".
Qeyd olunur ki, yeni ESABCC hesabatında artan temperaturlara uyğunlaşmaq üçün mövcud səylər qeyri-kafi, əsasən tədricən və çox vaxt çox gec görülür kimi təsvir olunur. Sənəddə həmçinin bildirilir ki, 2100-cü ilə qədər qlobal temperatur sənayeləşmədən əvvəlki səviyyələrdən 2,8-3,3°C yüksək olacaq. Bu, dünya liderlərinin 2015-ci ildə Paris İqlim Sazişini imzalayarkən arzuladıqları hədəfdən iki dəfə çoxdur.
12 fevralda "The Guardian" qəzeti alimlərin qlobal istiləşmə səbəbindən Yer kürəsində dönməz iqlim dəyişikliyini proqnozlaşdırdıqlarını bildirib. Nəşrdə qeyd olunur ki, istiləşmə yeni və "cəhənnəm istixana iqlimi"nə səbəb ola bilər. Ekspertlərin fikrincə, bu, temperaturun 2-3°C artmasından daha pis olardı.