BMT Təhlükəsizlik Şurasının Yaxın Şərqdəki vəziyyətlə bağlı nazirlərlə bağlı iclası zamanı İsrailin Xarici İşlər Naziri Gideon Saar Rusiya nümayəndəsi Vasili Nəbenzinin çıxışına sərt reaksiya verib.
HİT.az xəbər verir ki, Rusiya diplomatı çıxışı zamanı beynəlxalq hüquq, işğal və Yaxın Şərqdə ərazilərin ilhaqı ilə bağlı fikirlərini bölüşüb. Saarın sözlərinə görə, o, bu “fikirləri” dinləyərkən emosiyalarını çətinliklə saxlayıb.
"Rusiya Federasiyasının nümayəndəsinin beynəlxalq hüquq, işğal, ərazilərin ilhaqı və münaqişələrin sülh yolu ilə həlli barədə danışması gülməli idi. Çıxışı zamanı demək olar ki, səs-küy ilə gülməmək üçün özümü saxlaya bildim", deyə İsrail XİN rəhbəri bildirib.
Xatırladaq ki, Saarın BMT-dəki açıqlaması Yaxın Şərqdəki münaqişə və regional gərginliyin həllində dünya dövlətlərinin roluna dair davam edən beynəlxalq müzakirələr fonunda səslənib.
Kütləvi informasiya vasitələrinə görə, İsrail yaxınlarda ABŞ-ı İranın ballistik raket proqramını inkişaf etdirməsi halında “qırmızı xətti” keçməsi ilə bağlı birtərəfli hərəkətə hazır olduğunu məlumatlandırıb. Qüdsdə hesab edirlər ki, İranın raket proqramı İsrailin təhlükəsizliyi üçün ekzistensial təhlükədir.
Eyni zamanda, ABŞ İran ətrafında güclü hərbi qruplaşmanı cəmləyib və əmrlə dərhal zərbə endirməyə hazırdır. Ağ Evdə müxtəlif variantlar nəzərdən keçirilir, o cümlədən nüvə proqramı obyektlərinə zərbələr, ballistik raket anbarlarına hücumlar və ya İran hakimiyyətinə psixoloji təzyiqin davam etdirilməsi ilə proqramla bağlı güzəştlərin əldə edilməsi.