Dəniz Bioloji Laboratoriyasının tədqiqatçıları təkhüceyrəli orqanizmlərdən çoxhüceyrəlilərə qədər təkamülün necə baş verdiyinə dair yeni versiya irəli sürüblər. Onlar qidalanma qabiliyyətini yaxşılaşdırmağa kömək edən maraqlı davranış nümayiş etdirən trubaçı adlanan bir hüceyrəli orqanizmi müşahidə ediblər.
HİT.az xəbər verir ki, araşdırma "Nature Physics" jurnalında dərc olunub.
Trubaçı şirin suda yaşayan iri, təkhüceyrəli orqanizmdir. Təbiətdə o, səthlərə yapışır və qidanı çəkən burulğan yaradır. Laboratoriya şəraitində elm adamları trubaçının koloniyalar yarada biləcəyini qeyd etdilər. Bu zaman fərdlər tək bir bütövdə birləşmir, ancaq bədənin əsaslarına toxunur.
Məlum olub ki, belə bir cəmiyyətdə iki fərd su axını ikiqat artıra, daha çox qida çəkə və hətta sürətlə hərəkət edən bakteriyaları ələ keçirə bilər. Bununla belə, faydalar qeyri-bərabər paylanır: daha zəif trubaçı daha güclüdən daha çox üstünlük əldə edir.
Birgə yaşayışın aşkar faydalarına baxmayaraq, trubaçı koloniyaları qeyri-sabitdir - fərdlər daim "tərəfdaşları" dəyişir və qida çatışmazlığı olanda tamamilə qaçırlar.
Riyazi modelləşdirmə göstərib ki, bu koloniya strukturu ümumi səmərəliliyi artırır və bütün icma üzvlərinə daha çox qida əldə etməyə imkan verir. Bununla belə, resurslar tükəndikdə, muxtar olmaq daha sərfəlidir - insan cəmiyyətində olduğu kimi.
Orqanizmlərin genetik cəhətdən eyni hüceyrələrin bölünməsi və əmələ gəlməsi ilə koloniyalar meydana gətirdiyi erkən çoxhüceyrəliliyin digər modellərindən fərqli olaraq, trubaçı müstəqil fərdlərdən ibarətdir. Bu, əməkdaşlığın təkamüldə çoxhüceyrəliliyin yaranmasından əvvəl ola biləcəyini göstərir.
"Biz tək hüceyrələrin bir-birinə birləşməyə qərar verdiyi daha erkən mərhələni görürdük, lakin daimi deyil", deyə aparıcı müəllif Şaşank Şekhar bildirib.