Kazan Dövlət Energetika Universitetinin (KSPEU) alimləri müasir litium-ion batareyaları üçün yeni polimer elektrolitlərin yaradılması üzərində işləyirlər.
HİT.az xəbər verir ki, KGEU-dan verilən məlumata görə, onlar akkumulyatorun tutumunu 10 dəfə artıracaqlar.
Bununla belə, alimlər hələ də onların xüsusiyyətlərini təkmilləşdirməyə çalışırlar. KGEU mütəxəssislərinin hesablamalarına görə, litium ionlarını effektiv keçirməyə qadir olan poliuretan matris əsasında polimer gel elektrolitlərindən istifadə akkumulyatorların enerji tutumunu 10 dəfədən çox artıracaq. Maye elektrolitlərdən fərqli olaraq, polimer gel elektrolitlərinin istifadəsi qeyri-bərabər litium çökməsi ilə əlaqəli yanğın riskini aradan qaldırır.
"Polimer gel elektrolitlərinin istifadəsi yalnız batareyaların enerji tutumunu artırmağa deyil, həm də onların təhlükəsizliyini təmin etməyə imkan verir ki, bu da müasir enerji sistemləri üçün xüsusilə vacibdir", deyə layihə rəhbəri, kimya elmləri doktoru, KSPEU-nun Materialşünaslıq və Material Texnologiyaları şöbəsinin müdiri Ruslan Davletbayev müsahibəsində bildirib.
Hazırda alimlər gel elektrolitləri üçün əsas kimi xidmət edən poliuretan materiallarını artıq əldə ediblər. Onların strukturu və fiziki-kimyəvi xassələri üzrə tədqiqatlar aparılır, həmçinin üzvi katodlu litium batareyaların prototiplərində sınaqlar aparılır.